Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

28-30 listopada wyjazd studyjny do Geoparku Cesky Raj

407595699 314652708149490 8307809615354294305 n KopiowanieW dniach 28-30 listopada przedstawiciele naszej Lokalnej Grupa Działania ''Perły Czarnej Nidy'', wraz z reprezentantami LGD Partnerstwo Kaczawskie oraz LGD Grupa Łużycka przebywali na wizycje studyjnej w Geoparku Cesky Raj. 

Wizyta studyjna jest jednym z zadań projektu współpracy "Geology", którego celem współpracy jest "wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania geoparków, w tym wzrostu poziomu wiedzy na temat dziedzictwa geologicznego wśród mieszkańców współpracujących obszarów. 

Wtorek 28 listopada. Walizki spakowane, wsiadamy do busa i ruszamy w drogę. Przed nami długa podróż, a naszym celem jest Zamek Hruba Skala, który położony jest w lesie na skalnym ostrogu. W połowie XIV wieku został wybudowany przez Hynka z Valdštejna, a później był własnością kilku ważnych rodów szlacheckich. Obecnie pałac jest wykorzystywany jako hotel, ale dziedziniec z pięknym widokiem jest wolno dostępny. Ze wsi do pałacu prowadzi urocza droga, która wije się łagodnie w serpentynach wokół budynku byłego browaru i kilku pałacowych budynków gospodarczych.

W miejscowości nie ma żadnego przemysłu, gości przyciąga tu przede wszystkim przepiękna przyroda Czeskiego Raju, cudownej krainy w środkowym biegu rzeki Izery, która swoją nazwę otrzymała już w 1886 roku. Tereny te są pełne skalnych miast, romantycznych dolin, zamków, pałaców i malowniczej architektury ludowej. Hruboskalskie Skalne Miasto rozciągające się w okolicach wsi jest jednym z jego symboli. Następnym są niedalekie ruiny zamku Trosky. Górą strażniczą Czeskiego Raju jest Kozákov.

Po zakwaterowaniu ruszamy pieszą wycieczką od zamku Hruba Skala do obszaru skał piaskowcowych i punktu widokowego Marianska Skala. Punkt widokowy Mariánská vyhlídka jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych w Czeskim Raju. Oferuje znaną z widokówek panoramę formacji Hrubá Skála, Trosek i Kozákova. Oprócz tego roztacza się stąd wspaniały widok na grupę skał Sahara, Dvanáct apoštolů, Větrník, Dračí věž i inne skały. Leży na wysokości 360 m.n.p.m. na skalnym bloku w rejonie skał Dračí skaly, ok. 1,5 km od zamku Hrubá Skála. Pod punktem widokowym Mariánská vyhlídka znajduje się symboliczny cmentarzyk alpinistów.  W drodze napawamy się pięknymi widokami, zmęczeni  wracamy do zamku. 

Drugi dzień zaczynamy dość intensywnie, w programie m.in. wyjazd do Turnowa (wizyta w muzeum Czeskiego Raju w Turnowie z ekspozycją, zewnętrzna wystawa geologiczna o Geoparku Czeski Raj UNESCO, ekspozycja wspinaczki skałkowej i alpinizmu, regionalne centrum informacji turystycznej w Turnovie, Galeria Granat z pokazem produkcji biżuterii z czeskiego granatu). Nastepnie  wizyta w domu przyrody Czeski Raj we wsi Dolanky, zwiedzanie Paleoparku Balka i Muzeum miejskiego z wyjątkowa kolekcją minerałów w miejscowości Nowa Paka.  

Kolejny dzień jest już niestety ostatnim dniem projektowym. W planie wyjazd do zamku Troski, do prachowskich skał, piesza wycieczka po skalnym mieście. Żegnamy się ze wszystkimi uczestnikami i z dwa razy większymi bagażami, wypchanymi po brzegi czeskimi  specjałami, pakujemy się w drogę powrotną do Polski.

Ten wyjazd z pewnością zostanie z nami na długo w pamięci. Do zobaczenia!

Pomimo zimnej aury, udało nam się zrealizować napięty program wizyty studyjnej w Geoparku Unesco Cesky Raj. 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy