Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Relacja ze spływu kajakowego

Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” w dniu 07 sierpnia 2021 r. zorganizowała spływ kajakowy w ramach realizacji projektu współpracy pn. „Świętokrzyska Wspólna i Aktywna Turystyka”. Trasa spływu wiodła malowniczym odcinkiem rzeki Czarnej Nidy, szlakiem kajakowym wyznaczonym i oznakowanym w ramach realizacji projektu współpracy „AKTIW”. 

Kompleksową organizację spływu LGD powierzyła firmie ,,Wypożyczalnia Sprzętu Kajakowego Przemysław Korpula’’, która posiada duże doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt i zaplecze do realizacji tego typu imprez. 

Przygoda kajakowa rozpoczęła się rejestracją uczestników (z zachowaniem obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa). Po zebraniu podpisów na liście obecności, uregulowano sprawy organizacyjne oraz przekazano informacje o zasadach bezpieczeństwa na wodzie, zapoznano się z regulaminem spływu. Już tylko krótkie szkolenie i wyjaśnienie zasad, jakimi mieliśmy się kierować podczas spływu, dzieliło nas od założenia kamizelek i przydzielenia do kajaków. Po przygotowaniu "kajaków" oraz ulokowaniu swoich rzeczy w workach wodoszczelnych, nastąpiło wodowanie. Uczestnicy dostali zapas czasu na oswojenie się ze sterowaniem, co poszło wszystkim bardzo łatwo, gdyż praktycznie od razu każdy ruszył trasą w dół rzeki, ratownicy zajęli kolejno miejsca, na początku oraz na końcu płynącej grupy kajaków, co dawało wszystkim poczucie bezpieczeństwa.  Dla osób, które płynęły pierwszy raz faktyczne początki były zaskakujące – kajak po ludzku nie rozumie i bez ostrzeżenia potrafi stanąć w poprzek rzeki. Oczywiście złapanie porozumienia z kajakiem przychodzi dość szybko i właściwie samo. Oczywiście było parę bezdennych miejsc, ale generalnie bardzo przyjemnie płynie się po tej rzece. Cisza i spokój, widoki urokliwe nic dodać nic ująć. Ze świata fauny można było zaobserwować całe mnóstwo ptaków o zróżnicowanych wymaganiach życiowych. Dopełnieniem iście niepowtarzalnego krajobrazu, który towarzyszył nam w trakcie spływu były lasy, które stanowią ostoję dla zwierzyny płowej, to znów wysokie trawy, można by tak pisać bez końca.

Cała grupa po 2,5 godz. płynięcia korytem rzeki Czarnej Nidy, szczęśliwie dopłynęła do przystani. Kilku osobom udało się nawet zamoczyć, gdyż rzeka w miarę zbliżania się końca trasy robiła się coraz bardziej niespokojna. Jednak po zakończeniu spływu każdy mógł wysuszyć się podczas integracyjnego ogniska z kiełbaskami.  Nikt z uczestników nie korzystał z pomocy ratownika, wszyscy wykazali się dobrą kondycją oraz umiejętnie zastosowali się do zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy choć zmęczeni, wydawali się być zadowoleni i usatysfakcjonowani wspólną zabawą.

Po zaspokojeniu głodu przyszedł czas na dzielenie się wrażeniami, opowieściami ze spływu, podczas których oczywiście zrodziły się pierwsze pomysły na kolejne spływy.

W wydarzeniu wzięło udział 40 osób z gmin należących do LGD „Perły Czarnej Nidy” oraz gości. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spływu za udział i wspaniałą zabawę.

Wydarzenie odbyło się w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupa działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy