Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIENIA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ NA TERENIE GMIN MORAWICA, CHĘCINY, SITKÓWKA- NOWINY

W dniu 17.01.2020 r. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy Lokalna Grupa Działnia "Perły Czarnej Nidy" zorganizowała konferencję pt: II Wojna Światowa na terenie Gmin Morawica, Chęciny, Sitkówka-Nowiny.

Konferencję  otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania Marcin Dziewięcki, którzy przywitali zaproszonych gości.

Prelegentami podczas wydarzenia byli dwaj znakomici goście: Konrad Maj z Archiwum Państwowego w Kielcach oraz dr. Michał Zawisza z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Pierwsza prelekcja przeprowadzona przez Konrada Maja nosiła tytuł: "Bitwa pancerna w styczniu 1945 i pozostałości wojenne w krajobrazie wsi" natomiast dr. Michał Zawisza  mówił o "Wyzwoleniu, którego nie było"

Wydarzeniu towarzyszyły: wystawa archiwalnych zdjęć z okresu powojennego oraz pokazy przygotowane przez Pana Józefa Mrozowskiego - kolekcjonera pojazdów militarnych. Zaprezentowane zostały niemiecki transporter opancerzony Sdkfz 251 oraz żołnierze w niemieckich i radzieckich mundurach z tego okresu.

W uroczystościach udział wzięło wielu znakomitych gości oraz liczna grupa uczniów ze szkół. Mamy nadzieję, że ta młodzież będzie dzisiaj zdolna do empatii i porównujac  styczeń 1945 z styczniem 2020 roku zobaczy jak ważna jest wolna niepodległa ojczyzna, jak dobrze jest się uczyć w polskiej szkole, bez okupanta na ulicy, który siał zagładę i terror. To była bardzo cenna i pouczająca lekcja historii.

Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Perły Czarnej Nidy", partnerami: Miasto i Gmina Morawica oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat medialny objęli: Portal Informacji Kulturalnej, Radio Fama, Radio eM, Radio Kielce, Echo Dnia, Regionalne Centrum Informacji Turystycznej. 

W kontekście ciekawej dyskusji, jaka miała miejsce 17.01.2020 roku, słuchacze  z zainteresowaniem przyjęli zapowiedź kolejnej konferencji we wrześniu 2020 r., tym razem w Gminie Sitkówka - Nowiny.

          Fot. Marta Herbergier

 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy