Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Uroczyste otwarcie "Niemczówki"

26 października 2010 odbyło się uroczyste otwarcie „Niemczówki”.  Najstarsza kamienica w Chęcinach przeszła gruntowny remont, podczas którego rozebrano całą konstrukcję dachu, położono nowy gont, wymurowano kominy. Na poddaszu powstały pokoje gościnne z łazienkami. Dobudowano nową klatkę schodową i budynek kotłowni. Odnowiono nawierzchnię dziedzińca i mury. Do zwiedzania udostępniono piwnice, w których dotychczas był skład opału.

 Niebawem  powstanie tam Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. W piwnicach prezentowane będą wystawy czasowe, są plany by w przyszłości powstała tam kawiarnia. Jest także sala multimedialna, w której grupy turystów będą mogły oglądać filmy o Chęcinach. Niemczówka jest budynkiem murowanym w stylu renesansowym w zabudowie szeregowej, wzniesionym w 1570 roku. Dawniej była karczmą. Posiada obszerną bramę i sień przejazdową oraz wewnętrzny dziedziniec. Na parterze w dużej sali jest trzyczęściowe okno z renesansowymi kolumienkami oraz belka stropowa z datą 1634 rok i nazwiskiem ówczesnego burmistrza chęcińskiego Walentego Soboniewskiego. W budynku są także zabytkowe piwnice sklepione kolebkowo.

 

 

 

 

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy