Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

2.1.3 Zachowanie materialnego dziedzictwa lokalnego

DOBRE PRAKTYKI W REALIZACJI LSR

 DSC0021Miło nam poinformować, iż po raz kolejny Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” dofinansowała w ramach przedsięwzięcia „Zachowanie materialnego dziedzictwa lokalnego” projekt mający na celu ochronę zabytków. Tym razem dofinansowanie otrzymała parafia p.w. NMP w Bolminie. Inicjatorem realizacji projektu był ks. Władysław Janic.

Parafia w Bolminie utworzona została w 1547 roku. Wówczas rolę kościoła parafialnego pełniła drewniana kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej, usytuowana poniżej pałacu rodziny Brzeskich. Za namową ks. Jakuba Chrostkowskiego, mansjonarza małogoskiego pełniącego obowiązki proboszcza w Bolminie, Jan Brzeski, syn Stanisława, ufundował istniejący do dziś kościół murowany p.w. Narodzenia NMP.

Poprawiono: środa, 03, lipiec 2019 10:48

Odsłony: 2156

DOBRE PRAKTYKI W REALIZACJI LSR

 DSC0048Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” dofinansowała kolejny projekt mający na celu ochronę zabytków. Tym razem pomoc trafiła do Klasztoru Franciszkanów w Chęcinach.

Klasztor Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) wpisuje się w całą historię i tradycję Chęcin a tym samym regionu już od XIV wieku, kiedy to na prośbę króla Kazimierza Wielkiego Papież Urban V wydał w dniu 5 marca 1367 r. bullę papieską i pozwolił na założenie klasztoru franciszkańskiego, który ufundowano rok później. Zespół klasztorny, w tym kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przeszedł burzliwe dzieje, które są znane nie tylko parafianom, ale i lokalnej społeczności identyfikującej się z tym miejscem i biorącej czynny udział w uroczystościach i nabożeństwach odprawianych w jego murach. Otóż zabudowania klasztorne przez ponad 100 lat wykorzystywane były jako więzienie, potem rzeźnia, ale również jako hotel z ekskluzywną restauracją w kościele i koktajlbarem w kaplicy.

Poprawiono: środa, 03, lipiec 2019 11:01

Odsłony: 2261

DOBRE PRAKTYKI W REALIZACJI LSR

 DSC0028Lokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy” dofinansowała w ramach przedsięwzięcia 2.1.3 Zachowania materialnego dziedzictwa lokalnego Klasztor SS Bernardynek w Chęcinach.  

Bernardynki (pełna nazwa: Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu; skrót: OSFB) to żeńskie zgromadzenie należące do rodziny zakonów franciszkańskich. Istnieje ono wyłącznie w Polsce i liczy około 200 sióstr. Zgromadzenie nie posiada konkretnego założyciela, czy założycielki, ale za Ojca Zakonu uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Misją sióstr Bernardynek jest modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Siostry Bernardynki z Chęcin starają się strzec nie tylko wielkiego dziedzictwa duchowego swego Zakonu, jakim jest kult Eucharystii, ale też kulturowego i historycznego. W związku z tym podejmują liczne starania o zachowanie i zabezpieczenie zabytku wpisanego w rodzimy krajobraz ziemi chęcińskiej. Wyrażają również wdzięczność LGD „Perły Czarnej Nidy” za dofinansowanie przedsięwzięcia oraz zapewniają dobrodziejów i wszystkich którzy przyczynili się do realizacji tego projektu o modlitwie w ich intencji.

Poprawiono: środa, 03, lipiec 2019 10:44

Odsłony: 2214

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy