Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Stowarzyszenie "Z GÓRKI"

"QUESTING JAKO PROMOCJA LSR"

Stowarzyszenie Piasecznej Górki "Z GÓRKI" zrealizowało projekt pt. "QUESTING JAKO PROMOCJA LSR". Pod koniec 2018 roku grupa mieszkańców Miasta i Gminy Morawica wzięła udział w szkoleniu na temat metodologii tworzenia questów prowadzonym przez trenera Fundacji Questingu. Rezultatem ich kilku spotkań i zaangażowania są trzy scenariusze, które poprowadzą turystów po nowych ścieżkach questingowych. Korzystając z materiałów źródłowych, przywołując zapomniane historie i przypominając sobie opowieści przekazywane przez rodziców, dziadków, znajomych, uczestnicy warsztatów odkrywali dla siebie na nowo dziedzictwo gminy i regionu. Spośród tych wszystkich informacji wybrano trzy tematy, które uczestników zdaniem są najciekawsze i najlepiej pokazują zasoby historyczno-kulturowe jakie kryje gmina. Warto je odkryć i poznać, dlatego już wkrótce do dyspozycji turystów oraz mieszkańców gminy będą ulotki ze scenariuszami prowadzące przez trzy questingowe ścieżki.

Dzieje dzisiejszych terenów Gminy Morawica sięgają epoki neolitu (ok. 6,5 tys. lat p.n.e.). Według odkryć archeologicznych w okresie Imperium Rzymskiego przechodził tędy szlak bursztynowy, a zamieszkująca te tereny ludność, nazywana przez historyków rzymskich Lugiami, zajmowała się wydobyciem i przetwarzaniem złóż rud żelaza. Największe dotychczas rozpoznane przez badania archeologiczne i wykopaliskowe miejsce produkcji żelaza znajdowało się na terenach Piasecznej Górki i tam właśnie poprowadzi pierwsza z przygotowanych ścieżek questingowych – „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”. 

str 1. http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/piaseczna-gorka-front.pdf

str 2. http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/piaseczna-gorka-srodek.pdf

Drugi quest „Serce i rozum” nawiązuje do historii rodziny Oraczewskich mającej ogromny wpływ na rozwój tego regionu. To właśnie w XIX wieku, kiedy dziedzicem majątku w Morawicy był Edward Oraczewski nastąpił największy jej rozkwit gospodarczy, kulturowy i społeczny.

str 1. http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/morawica-front.pdf

str 2. http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/morawica-srodek.pdf

Natomiast trzecia, przygotowana w ramach tego projektu, ścieżka questingowa poprowadzi ”Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych”, do których stworzenia wykorzystano uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej. Będzie to najdłuższa z przygotowanych tras, dlatego do jej pokonania przyda się samochód.

str. 1 http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/krzyze-front.pdf 

str. 2 http://questing.pl/wp-content/uploads/2019/02/krzyze-srodek.pdf

 

 

 

 

 

Poprawiono: środa, 13, luty 2019 12:49

Odsłony: 806

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy